FORGOT YOUR DETAILS?

Εγκαταστάσεις

Κτιριακό Συγκρότημα

Το Σχολείο μας στεγάζεται σε ένα νέο κτιριακό συγκρότημα που χτίστηκε το 2007-2008.  Η εγκατάσταση μας εκεί έγινε το καλοκαίρι του 2008 και κατόπιν εγκαινιάστηκε στις 5 Σεπτεμβρίου του 2008 από τον τότε Υπουργό Παιδείας κ.Στυλιανίδη.   Το κτίριο είναι διώροφο με μεγάλο αριθμό αιθουσών και εργαστηρίων καλύπτοντας πλήρως τις σχολικές μας ανάγκες. Ο αύλιος χώρος είναι μεγάλος για το διάλειμμα των παιδιών όπως επίσης και οι εσωτερικοί διάδρομοι του κτιρίου για τις βροχερές και κρύες μέρες του χειμώνα. Το σχολείο διαθέτει και γήπεδο μπάσκετ / βόλεϋ με κερκίδες, για την άθληση των παιδιών.

Το κτίριο

Το κτίριο περιλαμβάνει 12 αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήριο χημείας, εργαστήριο φυσικής με παρασκευαστήριο, αίθουσα καλλιτεχνικών (εργαστήριο κεραμικής – φωτογραφίας 3 αίθουσες ξένων γλωσσών, 2 αίθουσες πληροφορικής, αίθουσα αισθητικής αγωγής – μουσικής, βιβλιοθήκη και αναγνωστήριο, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων – γυμναστήριο. Επίσης γραφεία διευθυντή και υποδιευθυντή, γραφείο καθηγητών, γραφείο συλλόγου γονέων, γραφείο γραμματείας, αναρρωτήριο, βοηθητικούς χώρους κ.α. Στον αύλιο χώρο προβλέπονται χώροι αυλισμού, καθιστικά, πράσινο, γήπεδο αθλοπαιδιών, πάρκινγκ Ι.Χ. και μότο κ.α. Προϋπολογισμός του έργου είναι 4.285.000 ευρώ (ΠΕΠ Κ.Μακεδονίας) και περαίωση του το Δεκέμβριο του 2007.

11/1/2010