FORGOT YOUR DETAILS?

Διακρίσεις

Το 6ο Γυμνάσιο εν συντομία

Κτιριακές Εγκαταστάσεις

Με έτος κατασκευής το 2008 είναι ένα από τα νεότερα σχολεία στο Νομό Ημαθίας.
Κτισμένο δίπλα σε ένα αλσήλιο η αίσθηση του πράσινου είναι διάχυτη παντού. Μεγάλοι άνετοι χώροι, για όλες τις δραστηριότητες. Γήπεδο βόλει, μπάσκετ και μικρό ποδοσφαίρου.

Εξοπλισμός

Το σχολείο μας διαθέτει πολλές αίθουσες διδασκαλίας με προβολικά συστήματα και κάποιους διαδραστικούς πίνακες. Επίσης πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια Φυσικής, Χημείας-Βιολογίας, Τεχνολογίας, Καλλιτεχνικών και 2 εργαστήρια Πληροφορικής (το ένα με σύγχρονο εξοπλισμό).
Ακόμα αίθουσες Αγγλικών, Γερμανικών και εσωτερικό υπόγειο πολυχώρο που χρησιμοποιείται για την Γυμναστική το χειμώνα. Εκεί γίνονται όλες γιορτές αφού φιλοξενεί άνετα όλους τους μαθητές και καθηγητές.

Ανθρώπινο Δυναμικό

Το σχολείο μας αποτελείται από 22 μόνιμους οργανικά τοποθετημένους καθηγητές και άλλους 12 περίπου που έρχονται κάθε χρόνο για συμπλήρωση ωραρίου ή αναπληρωτές. Οι μαθητές είναι περίπου 280 ετησίως από την πόλη της Βέροιας και τα γύρω χωριά.

Δραστηριότητες - Προγράμματα

Κάθε χρόνο το σχολείο μας συμμετέχει σε διάφορα προγράμματα όπως πολιτιστικά, περιβαλλοντικά, αγωγής υγείας κ.α. όπου έχουν την ευκαιρία τα παιδιά να αναπτύξουν διάφορες ικανότητες και να αποκτήσουν νέες εμπειρίες.
Επίσης ετησίως διοργανώνονται πολλές εκπαιδευτικές εκδρομές σε μουσεία, πολυχώρους, είτε σε περιοχές που αξίζει να γνωρίσουμε.

Διαγωνισμοί - Διακρίσεις

Για πολλά χρόνια το σχολείο μας ήταν ο πρωταθλητής ποδοσφαίρου των Γυμνασίων της περιοχής. Τα τελευταία χρόνια όμως έχουμε διακρίσεις και σε άλλα αθλήματα όπως ο στίβος, το μπάσκετ, το σκάκι καθώς και στους αγώνες επιχειρηματολογίας, φιλολογικούς, επιχειρηματικούς, αστρονομίας κ.α.

Καινοτομίες

Η Ηλεκτρονική Ψηφοφορία για το 15μελές Σχολικό Συμβούλιο είναι μία από τις καινοτομίες που εφαρμόζει το σχολείο μας εδώ και 3 χρόνια. Μπορούμε να αναφέρουμε επίσης το ηλεκτρονικό πρωτόκολλο, πρακτικό τον ηλεκτρονικό πίνακα διαγωνισμάτων, το ημερολόγιο σχολείου και άλλες πρωτότυπες ιδέες που δοκιμάζουμε και εφαρμόζουμε για τον εκσυχρονισμό της Δημόσιας εκπαίδευσης.